Úvod Jak se vyvíjí trh s nájemními byty v současné době?

Jak se vyvíjí trh s nájemními byty v současné době?

23.3.2022

Válečný konflikt na Ukrajině, rostoucí inflace, zdražování hypoték i stavebních materiálů… To vše hýbe trhem realit, a proto bychom se s vámi chtěli podělit o několik nových postřehů. Ceny nájmů letí vzhůru a rychle dorovnávají propad z doby covidové. Pokud pronajímáte byt či dům, nebo o pronájmu uvažujete, měli byste zbystřit.

Byty ubývají, ale poptávka narůstá

Poslední týdny jsou plné turbulencí. Zdražují energie, pohonné hmoty, potraviny a také bydlení. Ceny nájmů žene nahoru obrovská poptávka. 

Úroky hypoték jsou nejvyšší za posledních 10 let, stoupají také ceny stavebních materiálů. 
To pro mnoho rodin znamená jediné - na vlastní bydlení momentálně nedosáhnou. Musí se spokojit s pronájmem, dokud se situace na trhu neuklidní. Do zvýšené poptávky se začíná promítat také příliv uprchlíků, kteří míří především do hlavního města. Jen za poslední týden do Česka dorazilo na 100 000 občanů Ukrajiny, kteří se potřebují okamžitě ubytovat.

Volných bytů den ode dne ubývá. Když srovnáme dnešní situaci s dobou covidovou, zjistíme, že z nabídky nejznámějšího realitního serveru Sreality.cz zmizelo na 10 000 volných bytů k pronájmu v Praze. S masivní migrační vlnou se tlak na realitní trh ještě zvýší. Podle statistik z portálu Bezrealitky.cz jen za minulý týden stoupl zájem o nájemní bydlení o 40 %. 

Meziroční nárůst nájemného šplhá ke 20 %

Majitelé nemovitostí na zvýšenou poptávku reagují zdražováním nájemného. Jen za poslední rok ceny nájmů vzrostly zhruba o 20 %. Průměrná cena nájmu v Praze se aktuálně pohybuje okolo 279 Kč za m2. V atraktivnějších lokalitách, jako je například Josefov, Hradčany nebo Malá Strana, cena překračuje 300 Kč za m2.

Pokud pronajímáte byt či dům a v posledních měsících jste po zvýšení ceny nesáhli, právě teď je ideální doba. Nájemníci jsou ochotní platit více a potenciálních zájemců je dostatek. Proto vás nemusí trápit obavy, že váš byt či dům zůstane po zvýšení nájemného neobsazený. 

Podhodnocením nájemného se zbytečně připravíte o peníze. Odhadnout ideální cenu nájemného může být ovšem pro laika složité. Přijďte se poradit nebo nás kontaktujte, jak správně nastavit cenu nájmu s ohledem na lokalitu, typ nemovitosti, její stav a vybavení. 


Pronájem nemovitosti zajistí pravidelný pasivní příjem

Zvyšující ceny nájemného přesvědčí také mnoho majitelů nemovitostí, kteří nad možností pronájmu stále váhali a byt či dům ležel ladem. Snadnější rozhodování budou mít také ti, kteří řeší dilema - prodat či pronajmout? Nemovitosti patří dlouhodobě mezi bezpečné investice, které ochrání vaše úspory před inflací. Ceny nemovitostí by podle expertů neměly klesat ani v letošním roce, a proto není potřeba s prodejem spěchat. Dobře zvažte, jestli svou nemovitost raději nepronajmete. Finance získané z prodeje nemovitosti totiž bez dalšího investičního plánu ztrácí na hodnotě. A to by byla při současné inflaci 11 % opravdu škoda.

Pokud svěříte pronájem svého bytu či domu do rukou seriózní realitní kanceláře, můžete se těšit na pravidelný příjem bez jakékoliv námahy a starostí. Postaráme se o neprůstřelnou nájemní smlouvu, prohlídky, předání bytu i prověření nájemníků. Stačí nás kontaktovat a domluvit si nezávaznou schůzku.

Petr Procházka & Adam Cloud