Úvod Ukončení nájmu a předání bytu: 5 kroků, které se nevyplatí podcenit

Ukončení nájmu a předání bytu: 5 kroků, které se nevyplatí podcenit

28.3.2023

Ukončení nájmu provází celá řada formalit - od oznámení výpovědi přes kontrolu nemovitosti, vyúčtování energií a služeb až po přípravu předávacích protokolů a předání klíčů. Co vše je potřeba pohlídat, abyste jako majitelé nemovitosti nepřišli zkrátka?

1. Oznámení výpovědi

Výpověď z nájmu zašlete nájemci, nebo si ji nechte zaslat od nájemce vždy písemně – dopisem nebo elektronickou poštou. Výpovědní lhůta je u smluv na dobu neurčitou 3 měsíce. U smluv na dobu určitou skončí nájem uplynutím sjednané doby. Nejméně 1 měsíc před koncem sjednané lhůty kontaktujte nájemce, abyste se dohodli, jestli smlouva skončí, nebo se prodlouží na další období. Ve výjimečných případech je možné smlouvu na dobu určitou vypovědět dohodou smluvních stran před uplynutím sjednané doby, a to ve 3 měsíční výpovědní lhůtě.

2. Kontrola nemovitosti

1-2 týdny před dohodnutým předáním nemovitost osobně zkontrolujte. Bude potřeba něco opravit, vymalovat nebo zajistit úklid? Pokud jste předali nájemci byt vymalovaný a uklizený, měl by ho ve stejném stavu také předat. Společně se domluvte, kdo případné malování, opravy a úklid zajistí. Náklady by měl uhradit nájemce. 

Při kontrole berte v potaz běžné opotřebení s ohledem na délku pronájmu – v případě dlouhodobého pronájmu neřešte drobné škrábance na podlaze, zažloutlé záclony nebo zašlé spáry v koupelně. 

3. Hledání nového nájemníka

Plánujete byt dále pronajímat? Kdy rozhodit sítě, aby vaše nemovitost zbytečně neležela ladem? Pokud je byt v dobrém stavu, nevyžaduje složitější opravy a rekonstrukce, můžete se s nájemcem domluvit na zpřístupnění bytu pro prohlídky dalších zájemců. Tento postup nedoporučujeme u problémových nájemců. 

Doporučuje vám současný nájemce jako náhradu za sebe známého či kamaráda? Je dobré si takový kontakt prověřit. Ne vždy je náhradník získaný na doporučení stejně kvalitní jako stávající nájemce. 

4. Předávací protokol

Při předání bytu nezapomeňte sepsat předávací protokol a pořídit fotodokumentaci. To by mělo být samozřejmostí také při předávání bytu novému nájemci. Do protokolu zapište soupis vybavení bytu, seznam poškození, stavy měřicích přístrojů a počty klíčů. Energie a služby můžete vyúčtovat později na základě faktury od dodavatelů. Pokud měl nájemce smlouvu s dodavatelem na své jméno, bude potřeba přepsat smlouvu na vás nebo na nového nájemce. 

5. Vrácení kauce

Nikdy nepřistupujte na odpuštění úhrady posledního nájmu na základě složené kauce. Nájemce ztrácí motivaci odstranit závady a předat byt v pořádku. Kauci vraťte nájemci nejdříve v den předání nemovitosti. Byt musí být uklizený, bez závad a bez dluhu na energiích i službách. Nájemce by měl být také odhlášen z trvalého bydliště. Vrácení kauce nezapomeňte stvrdit podpisem.

Chcete mít jistotu, že vše proběhne bez zbytečných potíží a komplikací? Nebo vám na přípravu dokumentů, hledání nového nájemníka a vyřizování všech formalit nezbývá čas? Rádi vám ušetříme starosti i čas. V oboru realit máme 15 let zkušeností, a proto se na nás můžete spolehnout, ať už řešíte ukončení nájmu nebo hledání nového nájemce.  Stačí nás kontaktovat a domluvit si nezávaznou schůzku.