Úvod 4 jednoduché tipy, jak prodat nemovitost za nejvyšší možnou cenu

4 jednoduché tipy, jak prodat nemovitost za nejvyšší možnou cenu

18.5.2021

Majitelé nemovitostí při prodeji dělají často jeden přešlap za druhým a ve výsledku se připraví až o statisíce korun. Vy je dělat nemusíte. Přečtěte si 4 jednoduché tipy, jak utržit za nemovitost pořádný balík.

Majitelé nemovitostí při prodeji dělají často jeden přešlap za druhým a ve výsledku se připraví až o statisíce korun. Vy je dělat nemusíte. Přečtěte si 4 jednoduché tipy, jak utržit za nemovitost pořádný balík. 

1. Nestřílejte od boku

Při prodeji nemovitosti hraje klíčovou roli cena. Pokud nejste kovaní v realitách, nebude jednoduché stanovit správnou prodejní cenu. Mnoho majitelů svou nemovitost zbytečně podhodnotí a tratí statisíce. V některých případech o svém přešlapu ani neví, protože neznají realitní trh a aktuální prodejní ceny nemovitostí. Podhodnocená nemovitost se sice obvykle prodá rychle, ale finanční ztráty jsou obrovské. O tom, že je vaše cena příliš nízká, může svědčit fakt, že máte během krátké doby spoustu vážných zájemců.

Druhým přešlapem je nadhodnocená cena, za kterou se nemovitost stává prakticky neprodejnou. Po nějaké době začne prodávající slevovat, tím ale ztrácí drahocenný čas a odradí potenciální zájemce. A to není zdaleka vše. Čím delší čas uběhne od vystavení inzerátu, tím více ztrácí nemovitost na exkluzivitě a spolu s tím klesá i cena nemovitosti. Kdo bude ochoten zaplatit vysokou cenu za zboží, o které není zájem?

Realitní makléř má díky cenovým mapám a zkušenostem na trhu realit přesnou představu, za jakou nejvyšší možnou cenu můžete nemovitost prodat. Nesnižuje tedy cenu nadhodnocením ani podhodnocením. V neposlední řadě udělá maximum proto, abyste dostali své peníze rychle a bez zbytečných starostí. Než svou nemovitost nabídnete k prodeji, zkuste alespoň nezávazně poradit v renomované realitní kanceláři. 

2. Nešetřete na službách profíků

Ušetřit peníze a získat pro sebe co nejvíce financí je důležité jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího. Proto se někteří majitelé nemovitostí snaží prodat nemovitost na vlastní pěst a ušetřit „zbytečné výdaje” za služby realitního makléře. To se ovšem v drtivé většině případů nevyplácí. Majitel nemovitosti ve snaze ušetřit za každou cenu prodělá i statisíce. Neodhadne správnou cenu, potýká se se špatným marketingem a nakonec vázne i komunikace se zájemci a vyjednávání. 

3. Inzerujte na více místech

Kdo prodává bez realitky, omezuje se většinou na jeden inzertní server. Tím přichází o velkou část potenciálních zájemců a šanci prodat nemovitost rychle a za nejlepší cenu. To je velká škoda, protože čím více je zájemců, tím více můžete vyšroubovat prodejní cenu.

Zkušený realitní makléř zkombinuje inzerci na několika předních realitních serverech se sociálními sítěmi a reklamou umístěnou přímo na prodávané nemovitosti. Tato kombinace by vás stála několik tisíc, v rámci realitních služeb bývá inzerce obvykle zdarma. 

Pokud chcete přeci jen zariskovat a prodat nemovitost na vlastní pěst, kombinujte inzerci na realitním portálu alespoň s Facebookem či jinými sociálními sítěmi. V grafickém studiu si můžete nechat vyrobit také reklamní billboard na nemovitost.

2. Připravte nemovitost a vypilujte argumenty

Smlouvání. To je nejčastější taktika zájemců o nemovitost, jak nakoupit za nejvýhodnější cenu. Musíte být připraveni na to, že kupující bude hledat možnosti, jak stlačit cenu dolů. Nedávejte mu zbytečné záminky, jako jsou například kapající kohoutky, plíseň na stěnách a jiné nešvary. Dejte ještě před první prohlídkou vše do pořádku, zajistěte drobné opravy a pořádný úklid. Nebo si rovnou zajistěte profesionální home staging, při kterém se připraví nemovitost k prodeji tak, abyste získali maximální možnou cenu. Kromě důkladného úklidu se home stager postará také o aranžování a dekorování nemovitosti, která získá jedinečnou atmosféru a naláká zájemce mnohem více než prázdný byt či dům. Home staging nabízí většina špičkových realitních kanceláří.

Mějte po ruce také argumenty, proč za svou nemovitost chcete danou částku. Porovnejte ceny nemovitostí v okolí, zdůrazněte občanskou vybavenost, dopravní spojení, blízkost školy, školky a další benefity lokality i samotné nemovitosti. Stůjte si pevně za svým a nepodléhejte nátlaku kupujících. To může být složité, pokud si nejste 100% jistí svým cenovým odhadem, nebo se na poli vyjednávání necítíte jako ryba ve vodě. V tom případě nechte prodej dotáhnout do konce zkušeného realitního makléře. Ušetříte si spoustu starostí i času a ještě na tom vyděláte.

Realitní kancelář HOUSEin má za sebou stovky prodaných nemovitostí. Rádi pomůžeme i vám a prodáme vaši nemovitost za nejlepší možnou cenu. Volejte klidně hned na telefon zkušené makléře pana Petra Procházku 777 211 511 nebo Adama Clouda 605 255 190 nebo pište email na [email protected] .