Úvod Koronavirus hýbe světem realit: Jaký bude mít dopad na prodej a pronájem nemovitostí?

Koronavirus hýbe světem realit: Jaký bude mít dopad na prodej a pronájem nemovitostí?

31.3.2020

Pandemie koronaviru ovlivnila každého z nás a nevyhla se ani trhu nemovitostí. Nejcitelněji zahýbala s krátkodobými pronájmy, promítne se ale také do cen nemovitostí a dlouhodobých pronájmů. Jaké jsou podle odborníků výhledy do budoucna a jak můžete na současné realitní krizi vydělat?

V Praze se uvolní nájemní byty

Kvůli opatřením české vlády museli zemi opustit všichni zahraniční turisté. To je zásadní problém pro majitele bytů, kteří nemovitosti pronajímali krátkodobě, například přes AirBnB.

V následujících měsících proto očekáváme nárůst volných nájemních bytů zejména v Praze a dalších větších městech. Od začátku března stoupl počet nabídek nemovitostí k pronájmu o 16 %.

Ceny nájmů by se ale podle odborníků mohou propadnout o 10-20 %. Rapidní pokles cen pronájmů je v Praze znát už teď. U AirBnB bytů se vyšplhal dokonce až k 50 %. 

Pronájem v Praze teď můžete pořídit levněji než před 15 lety.

Majitelé nájemních bytů se v mnohých případech ke krátkodobým pronájmům už nevrátí a zvolí jistější dlouhodobé pronájmy nebo se rozhodnou nemovitost prodat. To je optimistická zpráva pro všechny, kteří hledají v Praze nájemní bydlení nebo nemovitost ke koupi. 

Realitní trh zůstane stabilní

Lidé momentálně odkládají nákup nemovitosti a vyčkávají, jak se celá situace vyvrbí. Z důvodu nižší poptávky a vyšší nabídky se růst cen nemovitostí v letošním roce pravděpodobně zastaví.
Výraznější pokles cen nemovitostí neočekáváme, realitní trh zůstane v roce 2020 stabilní.

Ideální doba pro nákup nového bydlení

Současná situace nahrává lidem, kteří touží po vlastním bydlení. Vláda nyní zvažuje zrušení daně z nákupu nemovitosti. Pokud návrh projde hlasováním, náklady spojené s pořízením nového bydlení klesnou až o několik set tisíc. 

Na situaci budou pravděpodobně reagovat také banky, a to snížením úrokových sazeb hypoték. Dalším plusem je fakt, že ceny nemovitostí jsou zmrazené, a proto není na místě s nákupem bytu, domu či pozemku otálet.

Tak výhodné okolnosti pro nákup nemovitosti se nemusí opakovat. 

Až se situace v Česku vrátí do normálu, podmínky už zdaleka nemusí být tak růžové.

Stabilní investice do nemovitostí

Ani v době celosvětové krize na investici do nemovitostí neproděláte. Potřeba bydlení je totiž stará jako lidstvo samo a poptávka po kvalitním bydlení bude vždy. Kdo chce výhodně investovat, měl by se chytit příležitosti. 

Světové trhy se hroutí, akcie klesají, ale hodnota nemovitostí zůstává stabilní.

Virtuální prohlídky nemovitostí

Z obav o své zdraví někteří klienti ruší plánované prohlídky a schůzky. K obavám ale není důvod. Každý realitní makléř z HouseIn přichází na schůzku vybavený ochrannými pomůckami, jako jsou roušky a rukavice. 

Koupit nebo pronajmout nemovitost můžete klidně z pohodlí svého domova. 

Své služby totiž směřujeme k virtuálnímu světu, který nahradí osobní kontakt. Prohlídky a předání nemovitostí mohou díky moderním technologiím proběhnout bezkontaktně. 

U vybraných inzerátů se můžete „projít nemovitostí” kdykoliv a odkudkoliv. Stačí vám jen mobil a připojení k internetu. Naše virtuální prohlídka vám zprostředkuje stejný zážitek jako při osobní prohlídce. Stejně tak podpisy smluv bez problémů nahradí podpisy elektronické.

Bezkontaktní prodej či pronájem nemovitosti

Prodej či pronájem vaší nemovitosti umíme realizovat s minimálním kontaktem. Stačí, když nám předáte klíče a o vše ostatní se postaráme my. Od úklidu přes home staging, prohlídky zájemců, podpisy smluv a bezpečné předání nemovitosti.

Chcete si splnit sen o perfektním bydlení nebo bezpečně prodat či pronajmout nemovitost? Rádi vám pomůžeme, stačí nás kontaktovat.