Úvod Domácí mazlíček do bytu v pronájmu? Ano nebo Ne?

Domácí mazlíček do bytu v pronájmu? Ano nebo Ne?

14.9.2016

Máte čtyřnohého mazlíčka, který se bude s Vámi stěhovat do nového bytu, ale majitel je proti? Může Vám majitel zakázat svého pejska mít v bytě, nebo je to jinak?

Pokud majitel bytu ve smlouvě stanoví tak, že si nepřeje, aby pronajímatel měl v bytě domácího mazlíčka (psa, kočku…), musíte jeho podmínku dodržet, to znamená, že se Váš domácí přítel s Vámi do bytu nebude moci nastěhovat. Pokud však ve smlouvě tato podmínka není stanovena, Váš čtyřnohý mazlíček spolu s Vámi má nový domov. 


Občanský zákoník praví:
§ 2258
„Nájemce má právo chovat v bytě zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Vyvolá-li chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli.“

Pokud nájemník zamlčí svého mazlíčka před majitelem, i když občanský zákoník (OZ) povoluje mít zvíře v bytě bez souhlasu pronajímatele, naruší tím majitelovu důvěru a ten nemusí nájemní smlouvu prodlužovat. Je vždy tedy lepší jednat narovinu. 


Upřednostňování jiných zájemců o byt, kteří žádné zvířátko nemají je sice „nefér“, ale majitel má v tomto plné právo na výběr potencionálního nájemníka. Není tedy pravda, že nájemník si v bytě může dělat, co chce. Pravda je taková, co je psáno v nájemní smlouvě, to je dáno a nájemník musí tyto podmínky dodržovat, stejně tak to platí i pro pronajímatele bytu. Můžete si tedy svého mazlíčka vzít do nového bytu, pokud není ve smlouvě stanoveno jinak. 


Odpověď tedy zní ANO. Majitel Vám může zabránit v nastěhování spolu s Vaším čtyřnohým miláčkem. Proto je velmi důležité pozorně číst smlouvu a to, co podepisujete.